4 grudnia 2017

SW-4 Puszczyk do szkolenia wojskowych pilotów śmigłowcowych

SW-4 Puszczyk to wojskowa wersja śmigłowca SW-4, którego 24 egzemplarze zamówiło polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Maszynę przystosowano do szkolenia i treningu młodych pilotów zanim przesiądą się na dwusilnikowe śmigłowce. Puszczyki znajdują się na wyposażeniu 1. Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Dęblinie.

SW-4 Puszczyk to lekki śmigłowiec wielozadaniowy, opracowany i produkowany w zakładach PZL-Świdnik. Napędzany jest silnikiem marki Rolls-Royce 250 C20-R/2(SP).

Może zabrać na pokład pilota i 4 pasażerów lub ładunek o łącznej masie 650 kg. Jego wyposażenie i możliwości pozwalają na prowadzenie działań w dzień i w nocy, w dowolnych warunkach pogodowych, w symulowanych warunkach IFR oraz z użyciem gogli noktowizyjnych NVG (ang. night vision goggles). Zapas paliwa pozwala na pozostanie w powietrzu nawet przez 5 godzin.

System symulacji defektów, w który wyposażony jest SW-4 Puszczyk, umożliwia prowadzenie szkolenia z zakresu symulacji awarii sztucznego horyzontu, instalacji hydraulicznej i girobusoli.
Wojskowa wersja SW-4 może także prowadzić misje patrolowe i transportowe.

Dane techniczne
Długość (z obracającym wirnikiem) 10,58 m
Maksymalna wysokość 3,14 m
Średnica wirnika nośnego 9 m
Średnica tylnego wirnika 1,5 m

Maksymalna masa startowa 1800 kg
Masa śmigłowca pustego 998 kg

Maksymalna moc startowa 450 SHP
Maksymalna moc ciągła 380 SHP
Pojemność zbiorników paliwa 471 l
Maksymalna prędkość 206 km/h
Prędkość wznoszenia 7,4 m/s
Pułap praktyczny (MCP) 3900 m
Maksymalny zasięg 752 km
Maksymalny czas lotu 5h 03min

Podziel się na: Udostępnij Tweetnij Wykop