4 grudnia 2017

SW-4 – wielozadaniowy śmigłowiec ze Świdnika

SW-4 to nowoczesny i lekki śmigłowiec wielozadaniowy produkcji PZL-Świdnik. Jego głównymi zaletami są łatwość konfiguracji oraz niskie koszty eksploatacji. Idealnie sprawdza się jako śmigłowiec szkolno-treningowy, ale również do realizacji zadań transportowych i patrolowych.

SW-4 to lekki, jednosilnikowy śmigłowiec o maksymalnej masie startowej 1800 kg. Zasilany jest przez silnik Rolls-Royce 250 C20-R/2(SP). Przestronna i łatwa do rekonfiguracji kabina (fotele mogą być szybko wymontowane przez jedną osobę) pozwala na transport 4 pasażerów i pilota lub ładunków o masie 650 kg. Dostęp do kabiny ułatwiają duże przesuwane drzwi.

Nowoczesne wyposażenie SW-4 umożliwia mu wykonywanie misji w dzień i w nocy, w dowolnych warunkach pogodowych. Duży zasięg i imponująca długotrwałość lotu predestynują ten śmigłowiec do realizacji wymagających zadań szkoleniowych, utrzymywania porządku publicznego oraz transportu pasażerów i innych ładunków. Świetnie sprawdza się także w warunkach cywilnych. W takiej roli trafił m.in. do: Chin, Brazylii, Włoch, Korei Południowej i na Ukrainę.

Na jego bazie PZL-Świdnik stworzył bezzałogowy/opcjonalnie pilotowany śmigłowiec SW-4 Solo RAUS i pracuje obecnie nad jego unowocześnionym wariantem na rynek amerykański, czyli AW009.

Dane techniczne
Długość (z obracającym wirnikiem) 10,58 m
Maksymalna wysokość 3,14 m
Średnica wirnika nośnego 9 m
Średnica tylnego wirnika 1,5 m

Masa maksymalna 1800 kg
Masa śmigłowca pustego 998 kg

Maksymalna moc startowa 450 SHP
Maksymalna moc ciągła 380 SHP
Pojemność zbiorników paliwa 471 l
Maksymalna prędkość 206 km/h
Prędkość wznoszenia 7,4 m/s
Pułap praktyczny (MCP) 3900 m
Maksymalny zasięg 752 km
Maksymalny czas lotu 5h 03min

Podziel się na: Udostępnij Tweetnij Wykop