4 grudnia 2017

W-3RM Anakonda – śmigłowiec do pracy na morzu

Anakonda to specjalistyczna wersja śmigłowca W-3 Sokół, przeznaczona do prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na morzu. Śmigłowce tego typu pełnią dyżur nad polską strefą odpowiedzialności na Bałtyku, wynikającą z Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.

Anakondy mogą wykonywać misje w ciężkich warunkach pogodowych i klimatycznych, w dzień i w nocy. Śmigłowce są wyposażone m.in. w dźwig burtowy z wciągarką elektryczną (przeznaczoną do podnoszenia lub opuszczania ludzi i ładunków z wody lub pokładu jednostek pływających za pomocą pasów ratowniczych), dwuosobowy kosz ratowniczy i nosze. Dzięki rozmieszczonym wokół kadłuba nadmuchiwanym pływakom W-3RM ma możliwość awaryjnego wodowania.

Załogę ratowniczej Anakondy stanowi 5 osób, w tym dwóch pilotów, technik pokładowy, lekarz i ratownik. Na pokładzie śmigłowca można transportować 8 rozbitków.

Pierwsze śmigłowce W-3 w wersji ratowniczej rozpoczęły służbę w Marynarce Wojennej RP w lipcu 1992 roku. Obecnie na wyposażeniu Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej znajduje się łącznie osiem śmigłowców: sześć w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach i dwa w Darłowskiej Grupie Lotniczej.

W ostatnich latach Anakondy przeszły głęboką modernizację w zakładach w Świdniku (aktualnie modernizacja 5 z 8 maszyn jest zakończona). W rezultacie śmigłowce otrzymały nowe wyposażenie – w tym m.in. cyfrowy system sterowania silnikami FADEC, automatyczny system identyfikacji jednostek pływających oraz nowe kamery termowizyjne sprzężone z reflektorami. Śmigłowce wyposażono też w nowy sprzęt ratowniczy: stanowisko respiratora oraz pompy infuzyjnej. Poza tym zmieniło się malowanie maszyn – wcześniej były biało-czerwone, obecnie są szare i posiadają czarne oraz jaskrawoczerwone elementy.

Podczas ponad 600 akcji ratowniczych, zrealizowanych do tej pory przez polskich marynarzy z wykorzystaniem Anakond, uratowano ponad 400 rozbitków.

Dane techniczne
Długość (z obracającym się wirnikiem) 18,79 m
Szerokość 1,75 m
Maksymalna wysokość 4,20 m
Średnica wirnika nośnego 15,70 m
Średnica wirnika tylnego 3,03 m

Maksymalna masa startowa 6400 kg
Masa śmigłowca pustego 3760 kg
Maksymalna masa użyteczna 2100 kg

Maksymalna moc startowa (5 min) 2x662 kW/2x888 SHP
Maksymalna moc ciągła 2x574 kW/2x770 SHP
Maksymalna prędkość przelotowa 235 km/h
Prędkość wznoszenia 8,5 m/sec
Pułap praktyczny 4500 m
Maksymalny zasięg 730 km
Maksymalna długotrwałość lotu 4 h 12 min

Podziel się na: Udostępnij Tweetnij Wykop