4 grudnia 2017

W-3/W-3A Sokół – najbardziej uniwersalny polski śmigłowiec

W-3/W-3A Sokół to sztandarowy produkt zakładów lotniczych PZL-Świdnik. W polskiej fabryce powstało ponad 180 tych śmigłowców w różnych wersjach. Jego zalety i możliwość łatwego dostosowania do wykonywania najróżniejszych zadań wojskowych i cywilnych docenili nie tylko Polacy.

Sokół potwierdził swoje wybitne możliwości jako śmigłowiec bardzo efektywny i niezawodny, który skutecznie prowadzi loty w dzień i w nocy, w każdych warunkach klimatycznych i pogodowych.

W Hiszpanii, Chile, Korei Południowej i Włoszech Sokół z powodzeniem wykonuje zadania przeciwpożarowe. W niemieckiej policji służą zaś maszyny przystosowane do misji poszukiwawczo-ratowniczych. Na Filipinach polskie śmigłowce, oprócz zadań poszukiwawczo-ratowniczych, spełniają też zadania transportowe. Natomiast w Czechach transportowe Sokoły służą w siłach powietrznych.

Oprócz tego Sokoły trafiły także m.in. do Rosji czy Birmy.
W Polsce służą zarówno w wojsku, policji, ratownictwie górskim, jak i straży granicznej.

Mocnymi stronami śmigłowca, za które jest ceniony przez użytkowników, są jego świetne możliwości operacyjne, niskie koszty eksploatacji, łatwość serwisowania i wielozadaniowość. W wersji pasażerskiej jest w stanie zabrać na pokład 12 pasażerów i dwóch pilotów. Ale transport osób to tylko jedno z zadań Sokoła. Śmigłowce te budowane są m.in. w następujących wersjach:
- przeciwpożarowa – śmigłowce wyposażone są w 1590-litrowy zbiornik typu Bambi Bucket lub zbiornik podkadłubowy Expendable Belly Tank,
- policyjna – maszyny posiadają m.in. zewnętrzny systemem kamer obserwacyjnych,
- ratownictwa górskiego – z wyciągarką do opuszczania ratowników i podnoszenia rannych, lata m.in. w barwach polskiego TOPR-u,
- ratownictwa medycznego – przystosowana do transportu rannych i chorych, z wyposażeniem medycznym,
- transportowa – z możliwością podwieszania ładunku pod śmigłowcem,
- Anakonda – obecnie jedna z najnowocześniejszych wersji Sokoła służąca w ratownictwie morskim,
- Głuszec – uzbrojona wersja przeznaczona do bezpośredniego wsparcia pola walki i działań poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych.

Konstrukcja śmigłowca Sokół umożliwia szybką zmianę konfiguracji i dostosowanie jej do potrzeb operacji ratunkowych, MEDEVAC lub transportu 10 osób na siedzeniach burtowych.

Dane techniczne
Długość (z obracającym się wirnikiem) 18,79 m
Szerokość 1,75 m
Maksymalna wysokość 4,20 m
Średnica wirnika nośnego 15,70 m
Średnica wirnika tylnego 3,03 m

Maksymalna masa startowa 6400 kg
Masa śmigłowca pustego 3760 kg
Maksymalna masa użyteczna 2100 kg

Maksymalna moc startowa (5 min) 2x662 kW/2x888 SHP
Maksymalna moc ciągła 2x574 kW/2x770 SHP
Maksymalna prędkość przelotowa 235 km/h
Prędkość wznoszenia 8,5 m/sec
Pułap praktyczny 4500 m
Maksymalny zasięg 730 km
Maksymalna długotrwałość lotu 4 h 12 min

Podziel się na: Udostępnij Tweetnij Wykop